Τετάρτη 16 Σεπτεμβρίου 2009

Ο Σύλλογος Δρομέων Τρικάλων έκανε πολύ καλή παρουσία και στο Μαραθώνιο Ολύμπου.

Ένας από τους δυσκολότερους αγώνες μεγάλων αποστάσεων στην Ελλάδα, είναι και ο Ορειβατικός Μαραθώνιος Ολύμπου που διεξάγετε κάθε χρόνο το Σεπτέμβρη. Στο Μαραθώνιο Ολύμπου δεν μπορεί κανείς να τρέξει χωρίς να κάνει πριν ειδική προετοιμασία. Φέτος η διαδρομή έγινε μεγαλύτερη και οι αθλητές έτρεξαν περίπου 40.500 μ. Ο αγώνας πραγματοποιήθηκε στις 6-9-09. Από το Σ.Δ.Τ. πήραν μέρος 7 αθλητές και έκαναν μια πολύ καλή συλλογική παρουσία. Ο Λάκης Μπαρτζιώκας έτρεξε ίσως τον τελευταίο του Μαραθώνιο Ολύμπου, όπως μας είπε και βγήκε 1ος στην κατηγορία του (ως συνήθως). Το κύπελλο το αφιέρωσε στην κόρη του Ηρώ, που ήταν κοντά στον πατέρα της και ενθάρρυνε την προσπάθειά του. Ο Θανάσης Κολέτσιος (Το λιοντάρι του Κόζιακα), αυτή τη φορά είχε τρέξει με τα χρώματα του Ε.Ο.Σ. Χαλκίδας, μιας κι εκεί είναι μέλλος. Στο αγώνα πήραν μέρος συνολικά 320 αθλητές.
Με τη σειρά κατάταξης της γενικής οι Τρικαλινοί αθλητές του Σ.Δ.Τ. (Σύλλογος Δρομέων Τρικάλων) ήταν: